Home Forum Custodie si drepturi de vizitare Am sanse sa pastrez eu (tata) copiii?

Acest subiect conține 7 răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  vasile marius acum 2 ani, 5 luni.

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)
  • Autor

Virgil
    Participant

Buna ziua. Ma numesc Virgil, am 39 de ani si sunt in proces de divort. Eu locuiesc deja singur, in chirie. Sotia locuieste intr-un apartament pe numele ei cumparat de diniante de casatorie, dar nu lucreaza. Eu muncesc la negru, nu am carte de munca dar fac suficienti bani ca sa intretin familia, pe ea si 2 copii minori de 13 si 11 ani. Am martori care pot declara asta si bonuri si facturi. Sotia m-a inselat, si asta pot sa demonstrez. Am sanse sa ramana cu mine copiii? Stiu ca de regula mama obtine custodia dar nu cred ca in cazul asta trebuie sa fie asa.

Michele Steffano
    Participant

Buna ziua , daca dovediti ca aveti o locuinta stabila cu conditii decente (prin ancheta sociala)si un venit legal din care sa rezulte ca aveti posibilitatea de a intretine copii ati putea avea sanse de castig . La fel de bine si sotia dvs poate face acelasi lucru. La tribunal nu exista aceasta regula precum ca , copii se dau intotdeauna la mama , aceasta regula exista doar in popor . Puteti folosi in favoarea dumneavostra si motivul divortului cu martorii de care spuneti dar si cu un avocat istet. Cititi si acest articol http://noulcodcivil.just.ro/Desprefamilie/Divorţul/Efecteledivorțului.aspx Bafta

Marian Malahin
    Participant

“La tribunal nu exista aceasta regula precum ca , copii se dau intotdeauna la mama , aceasta regula exista doar in popor.”

Zici ? :)

Buna ziua. Incepand cu 2011 nu mai vorbim de castigarea copiilor de catre un parinte, sau incredintarea copiilor catre mama. Notiunea de custodie a fost inlocuita cu termenul autoritate parinteasca. In urma divortului, ambii parinti au autoritate parinteasca asupra copiilor, adica ambii parinti au aceleasi drepturi si obligatii fata de copii cu privire la cresterea, ingrijirea si educatia acestora. Doar daca exista motive intemeiate, instanta hotaraste automat exercitarea in comun de catre ambii parinti a autoritatii parintesti asupra copiilor cu stabilirea domiciliului la unul din parinti. Parintii trebuie sa inteleaga ca nu divorteaza de copii, ci de partener. Schimbarea adusa de legiuitor este menita sa-i ajute pe parinti sa inteleaga ca interesul copiilor este acela de a pastra aceleasi relatii cu fiecare parinte existente inainte de divort. Copiii raman cu ambii parinti. Parintii doar trebuie sa discute si sa isi organizeze viata lor si a copiilor in asa fel incat acestia sa nu sufere, sau mai bine zis, viata copiilor sa sufere cat mai putine schimbari. Nu faptul ca sotia v-a inselat trebuie sa fie un motiv sa doriti sa fiti langa copii, ci pur si simplu ca sunt copiii dvs.

Dar daca tatal nu se ocupa de copil si din indemnizatia copilului plateste oameni sa urmareasca mama si copilul,inregistreaza si totul o face din ambitie prosteasca acesta tot un tata bun este? ameninta batute iar protectia copilului nu face nimic?

Acel tata are nevoie de ajutorul unui terapeut pentru a depasi emotional momentul divortului.

Yama Arashi
    Participant

Bona seara,sunt un barbat italien,ce pot sa fac daca fost partnera mea mă împiedică să vorbesc cu fiul meu? ea nu vrea sa vorbesc,si nu inteles ca copilul va avea de suferit. telefonul este inactiv timp de două săptămâni,copilul este bolnav si eu nu stiu nimic supra ei.Ea a făcut o răpire copil si eu am transmis cererea de repatriere,dar ea este foarte rău,si eu cred că nu-i pasă binele copilului,sau nu înțelege ceea ce face.Asa cum pot eu sa vorbesc?nu stiu.multumesc

vasile marius
    Participant

Buna ziua si eu am cam aceasi problema .
    As dori sa divortez de sotia mea si sa obtin custodia la copii. Sa mi intelegeti situatia as dori sa va spun o mica poveste din care sa puteti trage concluziile daca am vreo sansa. Totul a inceput in 2008 cand s a nascut fiul meu . Tot atunci am cumparat o casa eu fiind copropietar cu soacra mea (ea avand 85 % eu 15%).pana acum toate frumoase. Pana in 2010 sotia a stat acasa fiind intretinuta de mine si lunar socrul meu ii mai dadea o suma de bani,cand socrul nu mai a putut sa ne ajute am luat hotararea sa infintam o firma pe numele ei eu fiind angajat in armata romana nu puteam. Sa facem rost de bani am bagat la amanet tot aurul care il detineam eu dinaintea casatoriei si asa am inceput o mica afacere in comert. Mentionez ca din momentul ala am fost tot ce se putea in casa mamica,doctor,menajera ea nu s a mai ocupat de nimic in casa plecand dimineata si venind seara. Mai facea mancarea seara daca era cazul. In 2011 dupa ce s a nascut cel de al doilea copil am ramas tot eu cu copii numai dupa o saptamana dupa nastere(va inchipuiti un tip cam la 85 kg zi de zi cu un copil de 7 zile nascut) aflandu-se intr -un impas financiar cu magazinul sotia mi a cerut sa o ajut . M am dus la banca si am facut o refinantare pe numele meu si am bagat toti banii in magazin. Asta nefiind prima data cand am ajutato cu bani pt magazin. Acum trecand anii magazinul se autofinanteaza singur si tipa a inceput sa se ridice cu pretentii precum ca toti banii sunt ai ei si face ce vrea cu ei.eu in tot acest timp fiind in ture am stat cu copii si i am crescut. Ce vreau de la dumneavostra e sa mi spuneti daca pot sa am eu copii si daca mai pot obtine niste bani din casa care am cumparato eu platind acea suma din salariul dintr o misiune in afghanistan si un inprumut facut de mama mea . Mentionez ca nu vreau sa mi las copii pe mana lor deoarece bunicii din partea lor au multiple certuri si batai ca la usa cortului si in plus de asta sotia mea a intrerupt scoala la 15 ani indemnata de parinti si sa se apuce de bisnita sa vanda la o taraba(ce parinte ar face acest lucru)din cauza asta doresc sa mi tin copii alaturi de mine si nu cu ei.daca copii raman la ea acestia mai mult ca sigur raman cu bunicii toata ziua si ma intreb ce or sa ajunga :( va multumesc pentru rabdarea de a ami citi oful

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Web Design MymensinghPremium WordPress ThemesWeb Development